Gdyby Liga Mistrzów była tylko dla Mistrzów.

Champions League
Obecnie w Lidze Mistrzów występują najmocniejsze kluby Europy. Kiedyś występowali (z małymi wyjątkami) tylko Mistrzowie. A gdyby tak cofnąć czas? Część pierwsza: Co by było gdyby w Lidze Mistrzów grali tylko Mistrzowie?

Liga Mistrzów w obecnej formie istnieje od sezonu 1992/93. Wcześniej była ona nazywana Pucharem Europy Mistrzów Krajowych. Założeniem tego pucharu była obecność w nim klubów, które zdobyły Mistrzostwo na własnym podwórku. Dokładnie takie samo zadanie miał, już nieistniejący, Puchar Zdobywców Pucharów, z tym że tutaj chodziło o zdobywców Krajowych Pucharów.

Kiedyś było inaczej – piękniej?

Wiele osób już nie pamięta, że nawet tej nowoczesnej Lidze Mistrzów na samym początku występowali jedynie prawdziwi mistrzowie rodzimych lig oraz zdobywca Pucharu Ligi Mistrzów. Często zdobywca był jednocześnie mistrzem swojego kraju. Co więcej niektórzy mówią, że wtedy zaistnienie na Europejskich boiskach dla zespołów ze słabszych lig było łatwiejsze. Prawdopodobnie osoby te mogą mieć rację, ponieważ wtedy to mniejsi mogli się mierzyć i reklamować na tle gigantów futbolu. Podczas gdy obecnie w 1/8 finału wszystkie drużyny pochodzą z najmocniejszych lig, widzimy coraz większą przepaść pomiędzy nimi, a Europą. Mam tutaj na myśli reprezentantów Anglii, Hiszpanii, Francji, Włoch i Niemiec.

Możemy dowolnie wybrać jeden z pierwszych sezonów Ligi Mistrzów żeby zobaczyć o ile trudniej Polskim, Czeskim, Rumuńskim czy nawet Tureckim zespołom zaistnieć obecnie w Pucharowej fazie tych rozgrywek.

Co więcej do dnia dzisiejszego wiele Państw nie doświadczyło obecności swojego reprezentanta w najważniejszym klubowym pucharze europejskim. Możemy tutaj wspomnieć o takich krajach z dobrymi reprezentacjami jak Irlandia, Irlandia Północna, Walia, Islandia, Bośnia i Hercegowina czy Czarnogóra. Do tego niechlubnego grona należą również takie państwa jak Litwa, Łotwa, Estonia, Armenia, Gruzja, Albania, Macedonia Północna i Kosowo. Niestety reprezentanci malutkich federacji Wysp Owczych, Giblartaru, Liechtensteinu, Andory, San Marino, Luxeburga i Malty również nigdy nie byli na liście uczestników fazy grupowej Ligi Mistrzów.

Jak będzie przeprowadzana analiza?

W początkowych sezonach będziemy brali pod uwagę sytuacje jakie wystąpiły w Europejskiej Piłce klubowej. Zobaczymy czy rzeczywiście brali udział w niej jedynie Mistrzowie i w jaki sposób mieli oni wpływ na rozgrywki.

W kolejnych sezonach (od sezonu 1997/98) spróbujemy przygotować drabinkę (tak pominiemy fazę grupową), w której do kolejnej rundy awansują zawsze Mistrzowie. Przy czym zwycięzca Ligi Mistrzów będzie traktowany na równi z Krajowymi Mistrzami. Natomiast o wyniku będzie w niektórych przypadkach decydować to jak daleko w rzeczywistości doszedł rywal odpadającego Mistrza.

Zaczynamy…

Początek Champions League.(Nie)mistrzowie w rozgrywkach.

W pierwszej edycji Ligi Mistrzów w sezonie 1992/93 wszystkie kluby przystąpiły do rywalizacji. Natomiast zwycięzcą okazał się zespół Olympique Marsylia.

Rok później mieliśmy pierwszy przypadek kiedy w Lidze Mistrzów wystąpił klub, który mistrzem nie był. W edycji 1993/94 nie mieliśmy ani zwycięzcy Ligi Mistrzów, ani Mistrza Francji, ani wicemistrza Francji. Stało się tak, ponieważ Olympique Marsylia zostało zdyskwalifikowane i relegowane do Division 2. Natomiast wicemistrz, a zarazem zdobywca Pucharu Francji (PSG) zdecydował, że woli skupić się na Pucharze Zdobywców Pucharów. W związku z tym do rywalizacji przystąpił trzeci w lidze zespół AS Monaco.

Klub z księstwa w eliminacjach pokonał w dwumeczu mistrza Grecji AEK Ateny 2:1, a następnie mistrza Rumunii Steaue Bukareszt 4:2. W grupie jego przeciwnikami były zespoły Galatasaray, Spartaka Moskwa i FC Barcelony. Wraz z Hiszpanami Monakijczycy wyszli z grupy, gdzie w półfinale musieli uznać wyższość AC Milan. AS Monaco przegrało 3:0 (był rozgrywany tylko jeden mecz) i tym samym możemy uznać, że nie zmienił zwycięzcy Champions League.

W finale AC Milan pokonał FC Barcelone po golach Daniele Massaro (2), Dejana Savicevicia i Marcela Dessaillego 4:0.

Sezony Mistrzów.

W sezonach 1994/95, 1995/96 i 1996/97 w Champions League występowali jedynie Krajowi Mistrzowie, bądź zdobywcy Ligi Mistrzów poprzedniego sezonu (Juventus Turyn w sezonie 1996/97).

Ligę Mistrzów zdobywali w tych sezonach kolejno piłkarze takich klubów jak Ajax Amsterdam, Juventus Turyn i Borussia Dortmund. Co ciekawe w każdym z tych sezonów w finale występował zespół z Włoch. Natomiast dwukrotnie w ostatnim meczu rozgrywek zameldowali się piłkarze Ajaxu i Juve, a po razie Milanu i BVB.

cdn…