EKSTRAKLASA
Tryb rozgrywek PKO Ekstraklasy zwany ESA37 nie będzie już więcej używany. Ekstraklasa odejdzie od niego już w przyszłym sezonie.

W związku z pandemią koronawirusa w tym sezonie po raz ostatni został zastosowany system ESA37. Ponieważ na przyszły rok planowane jest Euro 2020 zaczęło brakować terminów. Przyszły sezon będzie przejściowym pomiędzy ESA37 i ESA34.

Co to jest ESA37?

ESA37 jest to system rozgrywek w Polskiej Ekstraklasie, gdzie rozgrywanych jest 37 kolejek. Co istotne w rozgrywkach uczestniczy 16 klubów. System ten dzieli się na dwie fazy. W pierwszej zespoły rozgrywają między sobą mecz i rewanż. Po 30 kolejkach następuje podział ligi na grupę mistrzowską i spadkową (po 8 drużyn). Natomiast w drugiej fazie drużyny rozgrywają po jednym meczu z każdym z rywali w swojej grupie. Co więcej nie można awansować z grupy spadkowej do mistrzowskiej. Natomiast o kolejności decyduje suma punktów zdobytych w ciągu 37 kolejek.

Jak będzie wyglądać Ekstraklasa w kolejnych sezonach?

W sezonie 2020/21 Ekstraklasa powróci o ery sprzed dzielenia ligi na dwie części po 30 kolejkach. Wtedy właśnie te 30 meczy decydowało o Mistrzostwie Polski. Natomiast w przyszłym roku z ligi spadnie tylko jeden zespół. Co więcej z Fortuna 1 Ligi awansują aż 3 drużyny.

Można zauważyć, że Liga Polska będzie mieć system bardzo podobny do tego używanego w Niemczech. Od sezonu 2021/22 w Ekstraklasie zagra 18 klubów na zasadzie każdy z każdym, mecz i rewanż. Mistrz Polski i spadkowicze zostaną wyłonieni po 34 kolejkach. Natomiast system rozgrywek przyjmie nazwę ESA34.