Tabela PKO Ekstraklasa

Ile zespołów gra w Polskiej Ekstraklasie?

W Lidze Polskiej na najwyższym szczeblu rozgrywek występuje 16 drużyn. W poprzednim sezonie Mistrzem Polski został po raz pierwszy w historii Piast Gliwice. Natomiast z I Ligi awansowały ŁKS Łódź i Raków Częstochowa. Od sezonu 2021/2022 nastąpi powrót do osiemnastu zespołów. Ostatnio osiemnaście drużyn grało w sezonie 1997/98.

Od kiedy pojawiła się nazwa Ekstraklasa?

Nazwa ekstraklasa pojawiła się w sezonie 2008/09. Wtedy to nastąpiło przemianowanie nazw rozgrywek. W związku z tym drugi poziom rozgrywek przyjął nazwę I Liga, która wcześniej była przypisana do Ekstraklasy.

System gry w PKO Ekstraklasa – ESA37.

System gry w Polskiej Ekstraklasie składa się z dwóch faz. Najpierw rozgrywana jest Runda Zasadnicza. Zespoły rozgrywają ze sobą mecz i rewanż. Następnie liga jest dzielona na dwie części po osiem zespołów. Pierwsza ósemka to tzw. Grupa Mistrzowska, a druga to Grupa Spadkowa. Drużyny w fazie finałowej rozgrywają po 7 spotkań (po jednym meczu z każdym zespołem w danej grupie). W uprzywilejowanej sytuacji są zespoły z miejsc 1-4 i 9-12, ponieważ w fazie finałowej rozgrywają 4 mecze na własnym stadionie.

Kto awansuje do Europejskich Pucharów?

Ze względu na niską pozycję Ekstraklasy w rankingu UEFA Polska może wystawić jeden zespół do Kwalifikacji Ligi Mistrzów oraz trzy drużyny do Kwalifikacji Ligi Europy. W związku z tym Mistrz Polski gra w kwalifikacjach Champions League, a dwa kolejne zespoły w kwalifikacjach Ligi Europy. Natomiast zwycięzca Pucharu Polski uzupełnia skład zespołów w walczących o awans do rozgrywek grupowych Ligi Europy.

Ile drużyn spada z Ekstraklasy do I Ligi?

W sezonie 2019/2020 wyjątkowo spadają 3 zespoły. W poprzednich sezonach spadały po dwa kluby. Natomiast w sezonie 2020/2021 będzie spadał tylko jeden zespół, ponieważ jak już było to wspomniane od sezonu 2021/2022 Ekstraklasa zostanie powiększona do 18 drużyn.